HIS EMINENCE METROPOLITAN GEORGE OF PAPHOS

His Eminence Metropolitan George of Paphos was born in the village of Athienou on May 25, 1949.

In 1967 he graduated from the First Cypriot Gymnasium in Nicosia. As a Fellow of the Cyprus Scholarship Fund, he studied chemistry at the University of Athens (1968 – 1972). He then studied at the same university at the Faculty of Theology (1976 - 1980). Then he continued his education in England, in the field of chemistry and theology.

On December 23, 1984, he was ordained a deacon by Bishop Barnabas of Salamina, and on March 17 and 1985, he was ordained a hieromonk and archimandrite by Archbishop of Cyprus Chrysostom I. In 1994, he became secretary of the Holy Synod of the Cypriot Orthodox Church.

Parallel to these duties, he taught high school chemistry. In 1993 he was appointed assistant principal at this school.

In connection with his  arrest and ill-treatment by Turkish troops during a demonstration against the occupation of the island in 1989, the future metropolitan filed a lawsuit against Turkey with the Human Rights Committee of the Council of Europe. The Council of Europe, by its decision No. 507 / 3.2.94, for the first time condemned Turkey for violating human rights in Cyprus and imposed a fine on it.

On April 24, 1996, he was elected Bishop of Arsinoe by the Holy Synod, and on May 26, 1996, he was ordained a bishop.

On December 29, 2006, he was unanimously elected Metropolitan of Paphos at the Synod convened for this purpose and was confirmed in the rank the next day. Metropolitan George of Paphos represents the Orthodox Church of Cyprus at Pan-Orthodox conferences and in dialogue with Catholics. He is also Chairman of the Bioethics and Education Committee of the Holy Synod of the Cypriot Orthodox Church.

Name Day: April 23

All Rights Reserved
SSL Πιστοποιητικό Ασφαλείας SSL Security Certificate